Minint  Europos laboratorinės medicinos dieną – lapkričio  5 d., pristatome Klaipėdos universiteto ligoninės  Klinikinę diagnostinę ir Medicininės genetikos ir molekulinės diagnostikos laboratorijas. Tai vienintelės tokios laboratorijos Vakarų Lietuvoje, kuriose atliekamų tyrimų spektras – labai platus, pažangus ir nuolatos pildomas. Kai kurių tyrimų metodus Klaipėdos universiteto ligoninės specialistai įdiegė pirmieji ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Jau keli dešimtmečiai, kuomet mokslininkai deklaruoja apie įrodymais pagrįstą mediciną  – apie 70 proc. visų klinikinių sprendimų yra paremti gautais laboratorinių tyrimų rezultatais.

Klinikinė diagnostinė laboratorija 

Pasak filialo „Klaipėdos ligoninė” Klinikinės diagnostinės laboratorijos vedėjos Rasos Auglienės, jos vadovaujama laboratorija yra viena iš didžiausių Vakarų Lietuvos regione ir trečia pagal dydį bei atliekamų tyrimų spektrą ligoninių laboratorijų šalyje.

„Klinikinės diagnostinės laboratorijos išskirtinumas – kompetetingi, atsakingi darbuotojai, kurių dėka šioje laboratorijoje buvo galima įdiegti inovatyvias, pažangias, aukščiausio lygio  technologijas pirmiesiems ar vieniems pirmųjų tiek Baltijos šalių regione, tiek Lietuvoje”, – džiaugėsi vadovė.

Pagal darbo profilį, diagnostinė laboratorija yra sudaryta iš 4 skyrių:

  • Klinikinio skyriaus. Jame atliekami hematologiniai, imunohematologiniai, šlapimo, organizmo skysčių: smegenų skysčio, sąnarių punktatų, pleuros ir kt; urogenitaliniai, koprologiniai tyrimai. Skyrius dirba visą parą bet kurimis dienomis.
  • Biochemijos skyriaus. Jame atliekami elektrolitų,  inkstų funkcijos, fermentų ir kepenų funkcijos, lipidų, širdies pažeidimo žymenų, lytinių ir skydliaukės hormonų, specifinių baltymų ir uždegimo žymenų (pvz., plačių ribų CRB, prokalcitoninas, komplementai C3 ir C4, interleukinas 6, oligokloninių juostų nustatymas smegenų skystyje ir kt.), kraujo krešėjimo, gliukozės ir cukrinio diabeto žymenys (glikolizintas hemoglobinas, C-peptidas, gliukozė, gliukozės toleravimo mėginiai ir kt.), seruminių vėžio žymenų (Ca 15–3; Ca 125; HE4; Ca 19–9; CEA; PSA; S-100; kalcitoninas; AFP; chromograninas A; NSE; aukšto jautrumo tiroglobulinas). Skyrius dirba visomis dienomis visą parą.
  • Mikrobiologijos skyriaus. Jame atliekami bakteriologiniai pasėlių tyrimai, virusinių ligų sukėlėjų antigenų nustatymo tyrimai (Roto/Adeno/Noro, enterovirusai , SARS -COV-2; gripo A/B, RSV ir kt.; infekciniai-serologiniai, nustatant sukėlėjų aktyvuotus M ir G klasės imunoglobulinus/antikūnus (toksoplazmozės, toksokarozės, tymų, raudoniukės, herpes simplex ½, Laimo boreliozės, erkinio encefalito, citomegalo ir Epštein-Baro virusų, sifilio,  atipinių pneumonijų sukėlėjų, TB GOLD ir kt.).  Laboratorinės medicinos gydytojai glaudžiai bendradarbiauja su gydytojais klinicistais, konsultuodami racionalios antibakterinės terapijos klausimais, įskaitant preparatų dozavimą. Siekiant užkirsti kelią hospitalinėms infekcijoms, atliekami pasėliai dėl epidemiologiškai  svarbių multirezistentiškų mikroorganizmų: nustatomi  jų nešiotojai ESBL, vankomicinui atsparūs enterokokai, MRSA. Dėka automatizuoto metodo, pagreitintas atrankinis tyrimas dėl šlapimo takų infekcijų sukėlėjų, kuomet informaciją apie galimą šlapimo takų infekciją gaunama po kelių minučių nuo ėminio pristatymo į laboratoriją.
  • Imunologijos skyriaus. Jame atliekami alergologiniai: bendras Ig E ; 27 mišrių alergenų, 20 įkvepiamiųjų alergenų ir 20 maisto alergenų specifiniams IgE klasės antikūnų nustatymui imunobloto metodu; imunologiniai, skirti autoimuninių ligų diagnostikai: antikūnai prieš neutrofilų citoplazmos antigenus(ANCA) ir antikūnai prieš branduolio antigenus (ANA)- atliekami netiesioginės imunofluorescencijos metodu;iš branduolio išskiriamų antigenų antikūnai (ENA) imunobloto metodu; antikūnai prieš peroksidazę (Anti-TPO); antikūnai prieš ciklinį citrulizuotą peptidą (Anti-CCP);  neutrofilų citoplazmos antigenas PR3; neutrofilų citoplazmos antigenas MPO; antikūnai prieš dvispiralę DNR (anti-dsDNR); antikūnai prieš kardiolipiną IgG klasės (AKA IgG); antikūnai prieš β2 glikoproteiną I IgG/IgM/IgA klasių (anti- β2); antikūnai prieš glomerulų bazinę membraną (Anti-GBM); antikūnai prieš mitochondrinius antigenus (AMA); celiakijos diagnostiniai žymenys ir kt. Taip pat atliekami ląstelinio imuniteto žymenys – CD4 ir CD 8 tėkmės citometrijos metodu).   Skyriaus išskirtinumas – vienintelis atliekantis tokius tyrimus Klaipėdos krašte ir trečiasis Lietuvoje.

Medicininės genetikos ir molekulinės diagnotikos skyrius 

Klaipėdos universiteto ligoninės filialo

„Klaipėdos ligoninė” Medicininės genetikos ir molekulinės diagnostikos skyrius dirbama dviem pagrindinėmis kryptimis: infekcinių ligų molekuliniai tyrimai (tiriamojoje medžiagoje nustatoma infekcijų sukėlėjų DNR ar RNR)  bei onkogenetinė diagnostika. Tai vienintelė tokia tarnyba Vakarų Lietuvoje.

Molekuliniai infekcinių ligų – kvėpavimo takų (tame tarpe ir gripo bei SARS-CoV2 virusų), meningitų, encefalitų, virusinių hepatitų, žmogaus imunodeficito viruso, žmogaus papilomos viruso, lytiškai plintančių infekcijų, tuberkuliozės ir kt.

Pasak skyriaus vedėjos doc.dr. Jūratės Gruodės,  tyrimai užtikrina ankstyvą ligos diagnostiką ir suteikia galimybę sekti gydymo efektyvumą. Beje, ankstyvas Žmogaus papilomos viruso nustatymas ėminyje iš gimdos kaklelio gali padėti diagnozuoti gydytojui ankstyvus pokyčius dar iki vėžio išsivystymo ir leidžia užbėgti piktybinei ligai už akių ne tik ankstyvose stadijose, bet dar ir ikivėžiniame ligos raidos etape.

„Genetinių ir onkologinių ligų mutacijų nustatymas taikininiuose genuose sergantiems melanoma, storosios žarnos, plaučių, krūties, kiaušidžių piktybiniais susirgimais atliekamas siekiant nustatyti pokyčius (mutacijas) tiek genominėje, tiek iš naviko ląstelių išskirtoje DNR. Remdamasi nustatytais pokyčiais chemoterapeutų komanda parenka biologinę terapiją – taikininį navikų gydymą. Nauji piktybinių ligų gydymo metodai, paremti taikinine terapija, galimi tik atlikus navikinių ląstelių DNR ar RNR tyrimus ir parinkus tinkamą vaistą konkrečiam pacientui. Tai yra personalizuotos precizinės medicinos dalis. Mūsų ligoninėje šie tyrimai atliekami, naudojant šiuolaikiškas diagnostines priemones. Dar vienas žingsnis žengiamas toliau: dirbame su naviko cirkuliuojančios DNR tyrimais”, – apie pažangius tyrimus kalbėjo J. Gruodė.

Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba