Porto kateteriai – dažnam Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) onkologiniam pacientui – kasdienybė.

Pasak KUL Onkologijos chemoterapijos dienos stacionaro vyresniosios slaugos administratorės Irenos Vilčinskienės, Porto sistema yra naudojama ilgalaikėms infuzijoms ar kraujui paimti. Jos dėka pacientas išvengia skausmingų ir dažnų dūrių, venų sužalojimų dėl drastiško chemoterapinių vaistų poveikio.

Tačiau, kad keliems tūkstančiams injekcijų apskaičiuota sistema tinkamai tarnautų, net ir jos nenaudojant, turi  būti kruopščiai prižiūrima. Slaugytojos primena, kad nenaudojant implantuoto kateterio, kas 4–6 savaites būtina atvykti į gydymo įstaigą praplauti sistemos.

Pacientai, kuriems reikalingas kateterio praplovimas, gali atvykti į Klaipėdos universiteto ligoninės, filialo Klaipėdos ligoninė” Ambulatorinio-konsultacinio skyriaus registratūrą (Liepojos g. 49, III korpusas). Jie bus iškart nukreipiami į ligoninės skyrių Porto praplovomui. Siuntimo iš šeimos gydytojo nereikia.

Mūsų ligoninės slaugytojai yra sukaupę reikšmingą patirtį dirbant su Porto kateteriais. Esame visuomet pasiruošę atsakyti į visus pacientams kylančius klausimus apie šią sistemą. Siekiame skleisti žinią apie porto kateterius, kurie gali palengvinti onkologinių pacientų kasdienybę”, – kalbėjo I. Vilčinskienė.

Pasak slaugytojos, naudojant šią sistemą daug mažesnė venų komplikacijų rizika, apsaugomos periferinės venos. Pacientui tai yra komfortiška priemonė, netrukdanti kasdieniam gyvenimui. Specialistė atkreipia dėmesį, kad labai svarbi savalaikė ir tinkama tokio kateterio priežiūra.

Dažniausiai Porto sistema implantuojama krūtinės viršutiniame trečdalyje, į poraktikaulinę veną.  Pilnai implantuotas centrinės venos kateteris, sujungtas su rezervuaru (Portu) esančiu po oda, išoriškai matomas tik kaip nedidelis gumbelis.

Jis naudojamas ilgalaikėms infuzijoms ar kraujui paimti. Porto kateterio dėka pacientas išvengia skausmingų ir dažnų dūrių į periferinę veną, venų sužalojimų dėl drastiško chemoterapinių vaistų poveikio ir venų mechaninio sužalojimo. Pacientai, turintys implantuotą Porto katerį gali gyventi įprastą gyvenimą. Jie gydosi ambulatoriškai ir esant poreikiui gali vykti namo su specialiais aparatais, kuriuose yra chemoterapiniai vaistai”, – sakė I. Vilčinskienė.

Pasak medikės, šis kateteris naudingas ir slaugytojui – norint suleisti medikamentus, tereikia įvesti specialią adatą pro sistemos membraną, ją fiksuoti ir, panaudojant įvairias pagalbines priemones (lašinės sistemas), įvesti paskirtus medikamentus.

Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba