Per 30 metų – 10 tūkstančių klubo sąnario endoprotezavimo operacijų, išlaisvinusių pacientus iš kasdieninių kančių: skausmo ir mobilumo sutrikimų. Tokiais pasiekimais šiandien džiaugiasi Klaipėdos universiteto ligoninės ortopedai-traumatologai, teigiantys, kad klubo sąnarių protezavimas yra pats efektyviausias degeneracinių sąnario ligų gydymo būdas. Gydytojai sako, kad pacientų amžius vis jaunėja, nes sąnarių ligos  nėra tik su amžiumi atsirandanti problema.

Sąnarių endoprotezavimo operacijos Klaipėdos universiteto ligoninėje atliekamos pau per 30 metų.

Kitą dieną – ant kojų

Kad klubo sąnario endoprotezavimas grąžina judėjimo laisvę, įsitikino ir pacientas Regimantas, kurį ne vienerius metus alina sąnarių artrozė. Jaunam vyrui šiemet atliktos abiejų klubų endoprotezavimo operacijos. Šiandien Regimantas jau pamiršęs, ką reiškia kojų skausmas ir grįžęs į visavertį gyvenimą.

„Prieš operaciją kenčiau nepakeliamą skausmą kirkšnyse. Nei dienos negalėjau gyventi be nuskausminamųjų. Sekdamas rekomendacijas, kreipiausi į Klaipėdos universiteto ligoninės traumatologus dėl klubo sąnario keitimo. Iš pradžių gydytojas Tadas Stančikas atliko vieno sąnario endoprotezavimą, po kurio laiko – kito. Negalėjau patikėti, kad jau kitą dieną tiek po pirmosios, tiek po antrosios operacijos stojausi ant kojų, pasiremdamas bandžiau eiti. Praėjus trims dienoms po operacijos buvau nukreiptas reabilitacijai“, – savo istoriją pasakojo vyras. Klaipėdietis džiaugėsi, kad po reabilitacijos labai greitai galėjo aktyviai leisti laisvalaikį, sportuoti.

„Dauguma nustemba mane pamatę uoliai žaidžiantį tenisą, drąsiai tupiantį ar plaukiojantį. Nors po operacijų praėjo nedaug laiko, imuosi bet kokios fizinės veiklos ir net pamirštu, kad man pakeisti abu klubo sąnariai. Jei būčiau žinojęs, kad vos valandą trunkanti operacija gali lemti kardinalius pokyčius kasdienybėje, būčiau nedelsęs nei dienos“, – patirtimi dalijosi buvęs pacientas.

Pagrindis simptomas – skausmas

Medikai paneigia daugelio įsivaizdavimą, kad sąnarių ligos yra tik senyvų žmonių problema – pacientų, kuriems reikalingas radikalus sąnarių ligų gydymas, amžius jaunėja.

„Skausmas yra pagrindinis simptomas, kuris juntamas per dieną daugiau dirbant, o neretai skausmui malšinti reikia ir vaistų. Kitas simptomas, kad vertėtų pasikonsultuoti su specialistais, yra kojos ašies krypimas – atsiranda tarpas tarp kelio sąnarių, jie ima krypti į išorę“, – paaiškino Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ ortopedas-traumatologas Vidmantas Žegunis.

Pasak specialisto, ilgai delsiant ir kenčiant skausmą žmogus prisitaiko prie nuolatinio diskomforto, o tai daro žalą kitiems sąnariams, stuburui. Delsimas kreiptis pagalbos pajutus pirmuosius simptomus gali apsunkinti gydymą.

Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ ortopedas-traumatologas Vidmantas Žegunis.

Perversmas traumatologijoje

Klubo sąnarių endoprotezavimo operacija – saugus ir veiksmingas klubo sąnario osteoartrozės gydymo būdas, kai pažeisti sąnariai pakeičiami implantais-endoprotezais.

Pasak medikų, ši operacija laikoma viena sėkmingiausių operacijų medicinos istorijoje.

„Komplikacijų tikimybė siekia vos 1-2 proc. Technologijos leidžia kuo tiksliau atkurti natūralų sąnario mobilumą, išgauti biomechaninį stabilumą, implantų fiksacijos tvirtumą. Šiuolaikinis endoprotezavimas yra individualizuotas, nes galima parinkti tinkamiausią protezą pagal paciento anatomiją, operacijos yra tikslesnės ir labiau tausojančios sveikatą“, – pliusus vardijo filialo „Klaipėdos ligoninė“ Sąnarių implantacijos skyriaus vedėjas Tadas Stančikas.

Jam antrino ir Traumatologijos skyriaus vedėjas Tadas Abelkis, pastebėdamas, kad pastaruoju metu endoprotezas ir jo komponentai tvirtinami ne tik cementiniu, bet ir mechaniniu būdu. Taip implantai suauga su kaulu, užtikrindami natūralų tvirtumą.

„Per daugiau nei tris dešimtmečius, kuomet mūsų ligoninėje atliekamos šios operacijos, pasikeitė implantai, jų paviršius, fiksacija, pacientai greičiau sveiksta ir stojasi ant kojų po operacijos“, – apibendrino T. Abelkis.

Pasak gydytojų, klubo sąnario protezas tarnauja ilgai – po dešimties metų 90-95 proc. protezų vis dar puikiai atlieka savo funkciją. Traumatologų teigimu, tokius sėkmingus rezultatus lemia ne tik technologijos ar implantų kokybė, bet ir specialistų įgūdžiai, kasdienė praktika, žinių atnaujinimas.

Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė” Traumatologijos skyriaus vedėjas Tadas Abelkis.

Šiuolaikinio endoprotezavimo pradininkai

Klaipėdos universiteto ligoninė buvo viena iš lyderių sąnarių endoprotezavimo srityje – ligoninės ortopedai-traumatologai vieni pirmųjų šalyje pradėjo protezuoti klubo sąnarius.

„Pirmieji Lietuvoje pradėjome būtent šiuolaikinį klubo sąnario endoprotezavimą. 1991 metais ligoninėje buvo įdiegta vakarietiška metodika – pradedant priemonių įsigijimu, eilės sudarymu, pacientų atranka ir baigiant jų reabilitacija. Technologiją perėmėme iš Švedijos ir pradėjome evoliuciją Lietuvos traumatologijoje sukėlusias aukščiausio lygio pasaulinius standartus atitinkančias klubo sąnarių keitimo operacijas. Didžiulis laimėjimas, kad tris dešimtmečius esame trečia ligoninė pagal atliekamą šių operacijų skaičių šalyje. Labai vertiname, kad mus renkasi tūkstančiai pacientų iš visos Lietuvos“, – pasidžiaugė ortopedas-traumatologas V. Žegunis, vienas pirmųjų iniciavęs ir atlikęs tokias operacijas ligoninėje.

Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ Sąnarių implantacijos skyriaus vedėjas Tadas Stančikas.

Pasak T. Stančiko, sąnarių endoprotezavimo operacijų sėkmei įtakos turi jų pradininkų Klaipėdos universiteto ligoninėje atsidavimas ir noras perduoti žinias jauniesiems ortopedams-traumatologams.

„Džiaugiuosi, kad galėjau mokytis iš tokio profesionalo kaip Rimantas Tarasevičius.

Kad esame stiprūs sąnarių endoprotezavimo srityje rodo ir tai, kad nuvykus į didžiąsias ligonines kitose šalyse kalbame ta pačia profesine kalba, galime dalintis patirtimi, taikant tas pačias metodikas, implantus “, –  džiaugėsi T. Stančikas.

Specialistas taip pat atkreipė dėmesį, kad ypač svarbi grandis sąnarių endoprotezavime – slaugytojos, kurios komandiškai petys petin dirba su gydytojais.

„Tai mūsų rankos ir akys, be kurių tiesiog neįmanomas procesas“, – sakė gydytojas.

 

Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnybos inf.