Pirmoji širdies operacija Klaipėdoje 1994 05 30

Pirmoji širdies operacija Klaipėdoje 1994 05 30

Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) kardiochirurgai mini reikšmingą sukaktį. Prieš 30 metų KUL filiale Jūrininkų ligoninė buvo atlikta pirmoji širdies operacija – pusamžiui vyrui protezuotas aortos vožtuvas. Nuo tos dienos Vakarų Lietuvoje prasidėjo nauja širdies ligų gydymo era. Žmonės visapusiškos aukščiausio lygio kardiologinės pagalbos galėjo sulaukti arti namų.

 Sulaukė palaikymo

FA7AB343 230A 4369 8D81 320FB5462D0B

Audrius Šimaitis

KUL generalinis direktorius dr. Audrius Šimaitis, žvelgdamas atgal, sako, kad širdies chirurgija buvo viena pirmųjų universiteto ligoninės lygio paslaugų, atkeliavusių į Klaipėdą ir Vakarų Lietuvą.

„Tai įvyko prieš 30 metų, nors universiteto ligoninė įsteigta vos prieš pusantrų metų. Anuomet  širdies chirurgija buvo tik Vilniuje ir Kaune. Reikia atiduoti didžiulę padėkos duoklę profesoriams Algimantui Marcinkevičiui ir Vytautui Sirvydžiui, kurie ne tik suvokė šio žingsnio svarbą, bet ir palaikė idėją, visokeriopai prisidėjo prie jos sėkmingo starto. Jų dėka širdies chirurgija atsirado Vakarų Lietuvoje ir šio regiono gyventojams nebereikėjo vykti į Vilnių ar Kauną. Širdies chirurgijos atsiradimas buvo stiprus impulsas Klaipėdoje vystytis bei augti ir šiuolaikinei kardiologijai“, – apie ypatingą širdies chirurgijos vaidmenį medicinos raidai mūsų krašte sakė A.Šimaitis.

 Laikyta išskirtine

Kundrotas Gediminas 2017 05 1
Gediminas Kundrotas

Nuo pat Širdies chirurgijos skyriaus įsteigimo jam vadovaujantis širdies chirurgas Gediminas Kundrotas prisimena, jog ilgą laiką ši sritis laikyta išskirtine medicinos šaka, galima tik universitetuose, sutelkta profesorių bei akademikų rankose.

„Apie 90-uosius metus ėmė daugėti širdies operacijų. Pradėta lyginti širdies chirurgijos apimtis Lietuvoje ir Vakaruose. Susiklostė siekiamybė, kad milijonui gyventojų reikėtų maždaug tūkstančio širdies operacijų. Tuo metu Lietuvoje milijonui gyventojų teko gal 100 operacijų per metus. Šio gydymo metodo, šios pagalbos mūsų šalyje iš tiesų labai stigo. Tokioje aplinkoje Klaipėdoje kūrėsi nauja Jūrininkų ligoninė. Tuometinis jos vadovas Jonas Sąlyga turėjo viziją – sukurti naujo tipo daugiaprofilinę ligoninę, kurioje, tarp kitų skyrių buvo numatytas ir Širdies chirurgijos skyrius. Tokia idėja sulaukė palaikymo tarp mūsų mokytojų Vilniuje. Ji buvo aptarinėjama Vilniaus universiteto Santaros klinikose su ten dirbusiais jaunais širdies chirurgais, buvo formuojama į Klaipėdą važiuosianti komanda, ieškomas jos vadovas“, – pasakojo G. Kundrotas.

Vilnių į Klaipėdą išmainiusi širdies chirurgų, kelių gydytojų anesteziologų-reanimatologų, bendrosios praktikos slaugytojų komanda, kurios dauguma ligoninėje tebedirba iki šiol,  metus laiko kūrėsi, ruošėsi, ieškojo įrangos, organizavo darbą.

Nenusileidžia profesionalumu

„Kūrimosi procesas, tiesą pasakius, turėjo daug peripetijų, nes buvo ir nemažai besipriešinančių šiai idėjai, bandančių ją žlugdyti, neleisti Klaipėdoje atsirasti širdies chirurgijai. Buvo kalbama, kad periferijoje tokiai ypatingai sričiai nėra sąlygų, ne vieta. Mūsų skyriaus įkūrimas buvo lūžis, parodęs, kad išskirtine laikyta medicinos sritis tapo prieinama. 1994 metų gegužės 30 dieną, vadovaujant profesoriui Vytautui Sirvydžiui, Jūrininkų ligoninėje atlikome  pirmąją širdies operaciją. Joje dalyvavo visa mus mokiusi ir rengusi kolegų komanda iš Vilniaus. Taip atidavėme pagarbą mokyklai, iš kurios išaugome, taip buvome palydėti į savarankišką gyvenimą“, – pasakojo G.Kundrotas.

 

LEAD Technologies Inc. V1.01
Pirmoji širdies operacija Klaipėdoje 1994 05 30

Tada iš Vilniaus atvykę trys jauni kardiochirurgai – Gediminas Kundrotas, Gintautas Stankevičius ir Rimantas Lenkaitis pardėjo operuoti vienoje operacinėje ir tai ne kasdien. Per pirmus metus buvo atlikta apie 100 operacijų.

Šiandien ligoninėje dirba penki širdies chirurgai. Prie minėtų prisijungė Gediminas Kitra ir dr. Saulius Raugelė.

Širdies operacijos kasdien daromos dvejose operacinėse, o jų skaičius per metus siekia 400–500.

KUL filiale Jūrininkų ligoninė padaroma 20 procentų visų šalyje atliekamų širdies operacijų. Uostamiestyje neoperuojamos tik vaikų širdys ir neatliekamos transplantacijos. Visa kita širdies chirurgijos pagalba čia teikiama, o gydytojai savo profesionalumu nenusileidžia kolegoms iš Vilniaus ar Kauno.

Iki šiol ligoninėje iš pirmoje širdies operacijoje dalyvavusių medikų tebedirba širdies chirurgai G.Kundrotas, R.Lenkaitis, G.Stankevičius, gydytojai anesteziologai-reanimatologai Algirdas Dulinskas, Marius Viktoras Genys, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojos Inga Kondratovič ir Marina Remeikienė, bendrosios praktikos slaugytojos Sandra Strolienė ir Lina Daubaraitė, vyresnioji bendrosios praktikos slaugytoja Rima Šiaučiukėnė, perfuzininkai Vita Tarulytė ir Arvydas Valiukas.

KUL generalinis direktorius jiems padėkojo už profesionalumą, atsidavimą, nuoširdų darbą bei svarų indėlį 30 metų kuriant širdies chirurgijos istoriją Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje.

 

KUL Komunikacijos tarnyba