Pastarąją savaitę Lietuvoje tvyrojantys karščiai Klaipėdos universiteto ligoninės filialuose „Klaipėdos ligoninė“ ir „Jūrininkų ligoninė“ darbo ritmo nesujaukė. Pacientų čia gydoma maždaug tiek pat, kiek įprastai vasarą. Tačiau įstaigos Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus Palangoje medikams darbo gerokai padaugėjo – kasdien skubią pagalbą jie teikia kelioms dešimtims traumuotų, nudegusių, vabzdžių sugeltų pacientų.

Sugelia vabzdžiai

Kur kas didesnis krūvis nei įprastai šiuo metu tenka Klaipėdos universiteto ligoninės Hospitalizacijos klinikos Palangoje medikams. Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje per parą sulaukiama iki 60 žmonių, tarp kurių – ir vaikai.

Pasak Bendrosios terapijos skyriaus vedėjos Laimutės Ežerinskienės, šią vasarą poilsiautojai į ligoninę labai dažnai kreipiasi dėl širšių, bičių ar vapsų įkandimų ir jų sukeltų alerginių reakcijų.

„Ledai, vaisiai, saldūs gėrimai vilioja bites ir širšes. Į paliktą atidarytą tarą įskrenda širšė, kuri sugelia burnos ertmę, nosies sritį ar net galvą. Įgėlus dalį žmonių ištinka alerginės reakcijos. Kai kuriems – labai stiprios, įvyksta anafilaksinis šokas. Įgelta vieta gali stipriai ištinti, skaudėti“, – pasakojo gydytoja, pasak jos, per dieną į ligoninę kreipiasi 6-8 vabzdžių sugelti asmenys.

Taip pat L. Ežerinskienė pastebėjo, kad nemažai žmonių į ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvyksta dėl erkių įkandimų.

Vyrauja traumos

Medikės teigimu, į ligoninę kurorto gyventojai ir svečiai plūsta patyrę įvairias traumas. Kreipiamasi tiek dėl paprasčiausių nubrozdinimų, sumušimų, patempimų, tiek dėl rimtų sužalojimų, skeveldrinių lūžių.

„Traumos – kurorto specifika. Poilsiautojai susižaloja važiuodami paspirtukais, riedučiais ar dviračiais, šokinėdami ant batutų ar mėgaudamiesi vandenlenčių sportu. Kai kurie jūroje niksteli koją ar pajūryje užlipa ant stiklų. Pasitaiko ir galvos traumų, smegenų sutrenkimų ar sukrėtimų. Dalis traumas patyrusiųjų – neblaivūs asmenys“, – vardijo L. Ežerinskienė.

Specialistė pastebėjo, kad Palangoje žmonės neretai persistengia mėgaudamiesi saulės voniomis. Dėl to kiekvieną vasarą į ligoninę patenka pacientai, patyrę odos nudegimus ar šiluminius smūgius.

Paūmėja lėtinės ligos

Nemažai pacientų į Klaipėdos universiteto ligoninės Hospitalizacijos klinikos Palangoje Priėmimo-skubios pagalbos skyrių kreipiasi dėl paūmėjusių lėtinių ligų bei negalavimų: hipertenzijos, širdies ritmo sutrikimų, galvos smegenų kraujotakos nepakankamumo, kuriuos provokuoja karščiai.

„Atostogų metu gali paūmėti lėtinės ligos. Pasitaiko atvejų, kai žmonės, atvažiavę ilsėtis taip atsipalaiduoja, kad net pamiršta išgerti vartojamus ir būtinus  vaistus, nesilaiko savo gydytojų nurodymų, rėžimo. Dėl to dažnai sulaukiame pacientų su širdies ritmo sutrikimais, hipertenzija, stenokardija, infarkto ir insulto atvejų“, – pastebėjo L. Ežerinskienė.

Rekomendacijos kaitriomis dienomis

Bendrosios terapijos skyriaus vedėjos teigimu, ypač pavojingos sveikatai kaitrios vasaros dienos. Medikė karščiui jautriems žmonėms pataria vengti saulėkaitos aktyviausiu jos metu – 11-15 val. rekomenduoja  būti pavėsyje, vartoti daug skysčių (geriausiai – geriamojo vandens, vengti alkoholio ir kofeino), vengti didelio fizinio krūvio, prisidengti galvą apdangalais bei nepamiršti naudoti apsauginio kremo, rengtis šviesiais, laisvais rūbais.

„Dirbdami, sportuodami per karščius dvigubai apkrauname širdį, ir tai nepraeina be pasekmių. Karštis veikia iš lėto ir pavojus sveikatai dažnai išryškėja, kai padėti jau per vėlu – labai aukšta kūno temperatūra gali pakenkti smegenis ir kitus gyvybiškai svarbius organus. Perkaisti ir susirgti galima pernelyg ilgai būnant saulėje, sunkiai dirbant ar sportuojant karštą dieną, ilgai būnant karštoje aplinkoje“, – atkreipė dėmesį specialistė.

 

Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnybos informacija