Trys keturios valandos miške gali pastimuliuoti žmogaus imuninę sistemą kelioms savaitėms, sureguliuoti kraujospūdį, sumažinti nerimą ir stresą, pagerinti miego kokybę. Ar miško terapija galėtų tapti viena iš terapinių priemonių Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) filiale „Palangos reabilitacijos ligoninė“ besigydantiems pacientams?
Pasikvietė profesionalę
Tokį klausimą, žvelgdami į ateitį, kelia šios įstaigos medikai, patys išbandę miško poveikį.
„Lietuvoje miško terapija yra priskiriama alternatyviai medicinai, rengiami miško terapeutai ir gidai. Nutarėme kartu su Palangos reabilitacijos ligoninės darbuotojais, Klaipėdos universiteto studentais, dėstytojais, svečiais iš Sveikatos apsaugos ministerijos patys išbandyti terapinį miško poveikį“, – sakė KUL filialo „Palangos reabilitacijos ligoninė“ direktorės pavaduotoja doc. Judita Daratienė.
Renginį sumaniusi ir inicijavusi Palangos reabilitacijos ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja Eglė Virkutienė į svečius pakvietė kognityvinės elgesio terapijos krypties psichologę-psichoterapeutę, miško gidę dr. Aliciją Juškienę, vedančią įtraukiančias praktikas gamtoje.
Stimuliuoja imuninę sistemą
„Buvimas gamtoje yra tarsi priminimas, kaip gerai mūsų kūnas jaučiasi natūralioje aplinkoje, kuri savaime gydo. Japonijos ir daugelio kitų pasaulio šalių mokslininkai įrodė, kad miško terapijos užsiėmimai teigiamai veikia tiek psichikos, tiek fizinę sveikatą, ypač širdies ir kraujagyslių bei imuninę sistemas“, – sakė A.Juškienė.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto lektorė pasakojo, kad 3-4 valandos miške gali pastimuliuoti imuninę sistemą 2-4 savaitėms, o reguliarios miško terapijos praktikos gali padėti sureguliuoti kraujospūdį, gliukozės kiekį kraujyje, mažinti stresą, nerimą, depresiją, gerina miego kokybę ir mokymosi galimybes.
Veikia priešvėžinė terapija
A.Juškienė teigė, jog, taikant miško terapijos praktikas, stebimas sumišusio elgesio mažėjimas pacientams, sergantiems demencija.
„Jei kiekvieną savaitę bent kartą pavaikščiosime miške, tai bus puiki priešvėžinė terapija. Po trijų valandų, praleistų miške, priešvėžinė terapija veikia iki mėnesio. Tai puiki prevencinė priemonė, nes būnant miške organizme daugėja ląstelių žudikių skaičius“, – pasakojo gamtos gidė.
Imuninę sistemą stimuliuoja fitoncidai, kurių ypač daug išskiria spygliuočiai.
„Tai gamtinės kilmės baktericidai, kuriuos augalai išskiria į aplinką veikiami kenksmingų aplinkos sąlygų. Fitoncidai nuslopina sukėlėjo dauginimąsi arba jį naikina ir skatina gynybines organizmo jėgas“, – žiniomis dalijosi A.Juškienė.
Padeda išgirsti save
Didelę įtaką gamta turi ir psichikos sveikatai.
„Kai miško terapijos užsiėmimo metu žmogus sulėtina tempą, susitelkia į tai, ką užfiksuoja savo penkiais pojūčiais, vis labiau ima girdėti save. Įvyksta tarsi susitikimas su savimi, pavyksta įsisąmoninti, tai, kas mums yra svarbu, ko ilgimės ar galbūt ko mūsų gyvenime yra per daug. Gamta veikia kaip veidrodis ir padeda mums suprasti naujų dalykų apie save“, – pasakojo psichologė-psichoterapeutė, kvietusi atsigręžti į gamtą dėmesingo įsisąmoninimo terapijai.
Medikai kviečia atsigręžti į gamtos teikiamą naudą ir nepamiršti laikasnuo laiko išvesti save į mišką sveikti.
Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba