Nuo liepos Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) gydytojai skirs ne tik įprastus, bet ir modernius protezus. Poreikį jiems spręs gydytojų – reabilitologų ir traumatologų – konsiliumas. Pažangūs protezai bus skiriami aktyviai gyvenantiems žmonėms.
Modernūs protezai bus skiriami privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems suaugusiems pacientams, kuriems nustatytas ketvirtas ir penktas mobilumo lygis dėl įgimto ar įgyto galūnės netekimo. Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl ortopedijos techninių priemonių ir medicinos priemonių kompensavimo privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis tvarkos aprašą skaitykite: https://bit.ly/3zCjBRc
„Pacientas turi būti savarankiškas, kad protezas leistų jam nevaržomai judėti, sportuoti ir dirbti, o darbinė arba profesinė veikla būtų susijusi su aktyviu judėjimu.
Svarbiausias kriterijus – žmogaus motyvacija gyventi visavertį gyvenimą. Konsiliumo metu turime matyti, kad jis yra motyvuotas judėti be pagalbinių priemonių, dirba, savarankiškai keliauja, integruojasi į visuomenę. Jei žmogus atvyks neįgaliojo vežimėlyje, negalės pereiti per kabinetą, mes tikrai neskirsime tokio modernaus protezo. Aukščiausius kokybės reikalavimus atitinkantys kompensuojamieji blauzdos ir šlaunies protezai yra reikalingi aktyviems, judriems žmonėms”, – paaiškina KUL Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Nijolė Šostakienė. Naujos kartos blauzdos ir šlaunies protezus gali skirti tik tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos gydytojų konsiliumas.
 Pasak medikės, pažangiausių protezų skyrimo paslauga KUL – labai reikalinga ir laukta pacientų.
„Nuo šiol žmonėms nebereikės vykti į Vilnių ar Kauną. Visas paslaugas, konsultacijas dėl protezų ir jų skyrimo – nuo paprasčiausių iki sudėtingiausių – ne tik Klaipėdos, bet ir kitų regionų pacientai galės gauti KUL”, – džiaugėsi specialistė.
 Dėl modernių protezų, kaip ir įprastinių, pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris išrašys siuntimą fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytojo  konsultacijai. Tuomet registruotis KUL gydytojų konsiliumui telefonu: 8-46-491111.
 Pacientas turi gauti siuntimą šeimos gydytojo siuntimą antrinio lygio reabilitologo konsultacijai, kuris pakonsultuoja ir išrašo siuntimą tretinio lygio fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijai. Konsultacijos metu sudarytas konsiliumas, suformuoja išvadas ir jas pateikia ortopedijos technikos įmonėms, protezo pritaikymo galimybėms. Tretinio lygio gydytojų konsiliumo konsultacijos vyks pagal sudarytą grafiką.
Valstybinė ligonių kasa kompensuoja šlaunies (aukščiau kelio) protezus su hidrauliniu kelio sąnariu ir blauzdos (žemiau kelio) protezus su vakuuminio tvirtinimo sistema, mioelektrinį dilbio (žemiau alkūnės) protezą ir šlaunies (aukščiau kelio) protezą su mikroprocesoriumi valdomu kelio sąnariu. Protezai bus skiriami trims metams.
KUL medikai iki šiol skyrė įprastus plaštakos, dilbio, žasto, blauzdos, šlaunies ir dubens dalies protezus.
📷 Freepik