Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) vyko tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Skausmo valdymo galimybės ir poreikiai akušerijoje”.  Joje specialistai diskutavo, kokie yra skausmo valdymo poreikiai gimdymo metu, aptarė, kas palanku mamai ir naujagimiui. Akušerės taip pat dalijosi savo įžvalgomis ir nuomone apie medikamentinius gimdymo nuskausminimo būdus.

KUL Akušerijos-ginekologijos klinikos akušerės Rasa Liutikienė ir Agnė Pėkytė kolegoms pristatė rugsėjo  ir spalio mėnesių gimdymų įstaigoje epiduralinės analgezijos dažnio analizę.

Joms atlikus dviejų mėnesių gimdymų istorijų analizę, paaiškėjo, kad epidurinis nuskausminimo būdas taikytas 47 proc. gimdyvių.

Tyrimo rezultatai parodė, jog gimdymai, kurių metu buvo taikyta epidurinė analgezija buvo ilgesni, dažniau prireikė skatinimo oksitocinu. Taip pat nustatyta, kad gimdyvės šį nuskausminimą rinkosi esant 3-4cm gimdos kaklelio atsidarymui ir praėjus gana trumpam laikui nuo atvykimo į Gimdymo skyrių.  Akušerės pristatytą tyrimą planuoja tęsti didinant jo apimtį.

Pasak R. Liutikienės,  nors pasaulyje epidurinis metodas yra laikomas „auksiniu standartu“ dėl savo efektyvumo, tačiau vis tik mokslininkams kyla prieštaravimų ir klausimų, kokią įtaką tai turi gimdymo procesui, jo baigčiai, kokios rizikos motinai ir vaisiui.

„Šis nuskausminmas yra techniškai sudėtinga procedūra, kurią atlieka gydytojas anesteziologas. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja normalaus gimdymo atveju nevartoti jokių medikamentų, skatinti moteris labiau naudoti natūralius gimdymo nuskausminimo būdus tokius kaip masažas, vandens terapija, kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimai. Nes natūralūs nemedikamnetiniai gimdymo nuskausminimo būdai nors ir nėra tokie efektyvūs kaip medikamnetiniai, tačiau jie neturi ir šalutinio poveikio”, – kalbėjo R. Liutikienė.

Konferencija ne tik subūrė profesinei diskusija Klaipėdos regiono akušeres, tačiau jos išsirinko ir Lietuvos akušerių sąjungos Klaipėdos krašto pirmininkę. Ja tapo KUL Akušerijos-ginekologijos klinikos  l.e.p. vyriausioji slaugos administratorė R. Liutikienė.

 

Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba