Klaipėdos universiteto ligoninės Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėjas Alvydas Česas dalyvavo Singapūre vykusiame Pasauliniame plaučių vėžio kongrese, kuriame geriausi šios srities specialistai ir mokslininkai 4 dienas dalinosi patirtimi ir įžvalgomis plaučių vėžio prevencijos, diagnostikos ir gydymo srityse.
Gydytojas lankėsi ir Singapūro Nacionalinio universiteto ligoninės vėžio institute, kuris yra vienas pirmaujančių onkologinę pagalbą teikiančių centrų Azijoje.
„Kartu su LSMU profesoriumi Skaidriumi Miliausku ir keliais kolegomis iš Latvijos, Estijos, Tailando, Indijos ir Vengrijos buvome pakviesti susipažinti su Nacionalinio vėžio instituto darbu, organizacija, mokslinių tiriamųjų darbų padaliniais ir su kasdieniniais iššūkiais onkologijoje. Ne vieną valandą prasmingai praleidome dalyvaudami pacientų multidisciplininiuose aptarimuose, naujausių publikacijų pristatymuose. Prof. Roos Soo, prof. John Eu-Li Wong, prof Chee Cheng Ean, o taip pat puiki specializuotų slaugytojų komanda parodė savo kasdienines veiklas tiek dirbant mokslinius darbus, tiek prižiūrint pacientus. Pasidalinta patirtimi įdiegiant naujausias vėžio gydymo technologijas, medikamentus į kasdieninę praktiką bei organizacinius iššūkius. Tai buvo puiki patirtis ir naujos pažintys. Stažuotė padėjo suprasti ir mūsų sveikatos priežiūros organizacijos trūkumus bei privalumus“, – pasakojo A.Česas.
Pasak jo, Singapūro sveikatos priežiūra yra tampriai susijusi tiek su valstybine, tiek su privačia sistema. Valstybės skiriamos lėšos yra didžiulės, jei vertintume tai, kad Singapūras yra viena iš turtingiausių pasaulio šalių pagal BVP vienam gyventojui. Privačios įstaigos yra aktyvios sistemos dalyvės. Pavyzdžiui, 25 proc. vėžiu sergančių pacientų gydomi privačiame sektoriuje.
Singapūre mirtingumas nuo vėžio užima pirmą vietą mirčių struktūroje. Didžiausias mirtingumas nuo storosios žarnos vėžio, antroje vietoje – krūties vėžys. Trečioje vietoje yra plaučių vėžys, kai tuo tarpu Europos ir Šiaurės Amerikoje mirtingumas nuo plaučių vėžio yra pirmoje vietoje.
„Singapūras turi atrankinę plaučių vėžio Nacionalinę programą, kuri padarė reikšmingą žingsnį mažinant mirtingumą nuo plaučių vėžio. Tad lankymasis NUCI (National University Cancer Institute Singapure) davė peno apmąstymams apie plaučių vėžio patikros programos sukūrimą Lietuvoje“, – sakė A.Česas.
Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba